Prisidėkite prie laipiojimo sporto disciplinų terminų sukūrimo

Sparčiai populiarėjant laipiojimo sportui Lietuvoje ir pasaulyje Lietuvos laipiojimo sporto asociacija kartu su valstybinės lietuvių kalbos komisijos svetimžodžių keitimo lietuviškais atitikmenimis skyriumi siekia surasti vieningą sprendimą sporto šakos terminologijoje apibrėžiant laipiojimo varžybų disciplinas.

Atsižvelgiant į tai, koks žodis tikslingiausiai apibūdintų laipiojimo sporto disciplinos specifiką lietuvių kalbos komisija „speed climbing“ siūlo vadinti greituoju laipiojimu, „lead/difficulty“ discipliną – sudėtinguoju laipiojimu. „Bouldering“ disciplinos pavadinimas kelia daugiausia diskusijų ir atsižvelgiant į kalbos semantiką (norima, jog disciplinos pavadinimas neišsiskirtų iš kitų dviejų ir baigtųsi galūne -asis) siūlomi variantai disciplinai: kūrybiškasis, akmeniškasis, sprendybinis, laisvasis laipiojimas.

Kreipiamės į laipiojimo sporto bendruomenę ir kviečiame pasidalinti savo idėjomis, koks galėtų būti tikslingiausias lietuviškas boulderingo disciplinos pavadinimo atitikmuo. Savo pasiūlymus galite išreikšti LLSA socialinio tinklo „Facebook“ puslapyje, grupėje Lietuvos laipiotojai sudalyvaudami apklausoje arba susisiekdami su mumis elektroniniu paštu pr@climbing.lt.

Mums tai svarbu, kadangi tai sparčiai populiarėjanti sporto šaka, kurios sportininkai jau 2020 metais varžysis Olimpinėse žaidynėse Tokijuje. Artimiausiu metu Lietuvos laipiojimo sporto asociacija planuoja išleisti metodinę medžiagą laipiojimo sporto trenerių rengimui, o kitais metais knygą apie laipiojimo sportą.

Šiuo metu yra siūlomi boulderingo disciplinos lietuviški atitikmenys „uolkopa“, „uolakopa“ (http://www.vlkk.lt/konsultacijos/8326-boulderingas-uolakopa). Šie žodžiai nesisieja su sporto rungties specifika, klaidina žmones, kurie nepriklauso šio sporto bendruomenei ir pirmą kartą apie tai išgirsta, taip pat yra mažai suprantami žmonėms, kurie šiuo sportu užsiima.

Žodis „bouldering“ tarptautinėje laipiojimo bendruomenėje vartojamas apibrėžti du dalykus. Pirmasis – apibrėžiant trumpų sudėtingų maršrutų ant riedulių/akmenų, tokių kaip Puntuko akmuo, lipimą gamtoje. Antrasis – tai laipiojimo sporto varžybų disciplina, kuomet lipami trumpi sudėtingi maršrutai/trasos ant neaukštos 3-4 metrų laipiojimo dirbtinės laipiojimo sienelės, taip imituojant lipimą ant riedulių gamtoje. Deja, žodis uolakopa visiškai neatsipindi nei vienos iš šių reikšmių ir klaidina, kadangi uola – yra didelis darinys, gerokai skiriasi nuo akmeninio riedulio, kuriais yra lipama šioje disciplinoje. Tuo pačiu, tai lemia susimaišymą su angliška sąvoka „Rock climbing“, kurią lietuvių kalboje vartojame kaip „laipiojimas uolomis“. Uolakopa, neužsiimantiems šiuo sportu kur kas labiau asocijuojasi su lipimu uola (Rock climbing), nors užsiimantieji uolakopa (Boulderingu) uola nelipa ir neretai net nėra buvę prie uolų.