Pasaulio laipiojimo čempionate – atranka į 2018 metų jaunimo Olimpines žaidynes

Vasaros pabaiga laipiojimo bendruomenei pažėrė daug aukšto lygio tarptautinių varžybų, kurios tęsiasi ir prasidėjus rudeniui. Stipriausi jaunosios kartos laipiotojai rugsėjo pradžią sutiko ne mokyklos suole, bet užburiančio grožio Insbruko mieste Austrijoje. Čia jie varžosi Pasaulio jaunimo laipiojimo čempionate dėl geriausiųjų titulo kiekvienoje laipiojimo disciplinoje ir dėl galimybės patekti į 2018 metų jaunimo Olimpines žaidynes. Tokiame svarbiame renginyje sudalyvauti bei įgyti patirties progos nepraleido gausi Lietuvos jaunimo rinktinės komanda palaikoma vyriausiojo rinktinės trenerio Mikhailo Kochetkovo.

Pasaulio jaunimo laipiojimo čempionato atidarymo ceremonija

Masiškiausias šių metų laipiojimo renginys

Kasmetinis IFSC Pasaulio jaunimo laipiojimo čempionatas į varžybų areną sukviečia talentingiausius 14-19 amžiaus sportininkus iš visų pasaulio kampelių. Šiais metais čempionatas trunka net 12 dienų, o naujas Kletterzentrum laipiojimo sporto kompleksas sulaukė rekordinio 1,172 varžybų dalyvių skaičiaus. Dalyviai buvo suskirstyti į tris amžiaus grupes – Youth B (14-15 metų), Youth A (16-17 metų), Junior (18-19 metų), o savo jėgas išbandė boulderingo, sudėtingumo ir greituminio lipimo disciplinose bei Olimpiniame formate (combined). Olimpinis formatas – tai formatas, apimantis visas tris varžybinio laipiojimo disciplinas, kuris bus naudojamas 2020-ųjų metų Olimpiadoje išaiškinti geriausius laipiotojus. Sėkmingas startas Olimpiniame formate Insbruke buvo itin svarbus: po 13 geriausių Youth A grupės šio formato merginų ir vaikinų įgys teisę dalyvauti 2018 metų Olimpinėse Jaunimo Žaidynėse Buenos Airėse.

Boulderingo disciplinos trasos dalyviams

Lietuvą IFSC Pasaulio jaunimo laipojimo čempionate atstovavo 12 dalyvių, kurie varžėsi boulderingo disciplinoje.

Youth A grupės lipimai

Pirmoji varžybų diena, rugpjūčio 30-oji, prasidėjo rytiniais Youth A grupės (16-17 metų amžiaus sportininkų) boulderingo disciplinos atrankos lipimais bei iškilminga atidarymo ceremonija vakare. Šioje amžiaus kategorijoje dalyvavo net 6 atletai iš Lietuvos.

Merginų grupėje mūsų šalį atstovavo kaunietės, Miegančių drambių laipiojimo klubo sportininkės Ūla Koroliova bei Rugilė Tamošiūnaitė. Šios sportininkės ne pirmus metus yra vienos stipriausių laipiotojų Lietuvoje tiek jaunimo, tiek suaugujųjų varžybose ir jau yra paragavusios tarptautinių IFSC varžybų duonos. Čempionato trasų kūrėjai šio amžiaus merginoms pateikė tikrą iššūkį – iš 4 trasų, tik dvi stirpiausios pasaulio sportininkės įveikė tris iš jų. Kitos dalyvės džiaugėsi atradusios bent vienos trasos pralipimo būdą ar pasiekusios bonus kybį. Ūla Koroliova lipo pirmajame kvalifikacijos sete ir jai pavyko pasiekti vieną tarpinį finišą (67-73 vieta), jos kolegė Rugilė Tamošiūnaitė savo jėgas išbandė antrąjame kvalifikacijos sete ir palietė 2 bonusus (57-58 vieta).

Rugilė Tamošiūnaitė bando atrasti kaip sėkmingai įveikti trasą

Vaikinų tarpe startavo keturi lietuviai Montis magia komandos sportininkai Petras Paulius Kastanauskas ir Justas Urbanavičius bei Scala dream atletai Raidas Semėnas ir Ratmiras Gafarovas. Petras Kastanauskas atrankoje gali pasigirti puikiu pasirodymu – įveikęs vieną trasą iš dviejų bandymų ir pasiekęs tris bonusus iš 10 bandymų jis iššoko į laimingųjų dvidešimties dalyvių traukinį patenkančių į pusfinalį. Kitą dieną pusfinalio lipimų metu Petrui pavyko pasiekti du tarpinius finišus, tai lėmė jog bendroje įskaitoje mūsų atletas iškovojo 20 vietą iš 130 dalyvių. „Varžybose sekėsi geriau nei tikėjausi. Sėkmingas rezultatas Pasaulio čempionate padėjo suprasti, jog esame pajėgus konkuruoti tarptautinėje arenoje, tad įgyjau daugiau motyvacijos treniruotis bei siekti daugiau. Daug naudos davė pakeliui į čempionatą užsienio laipiojimo salėse vyriausiojo rinktinės trenerio Mikhail surengtos treniruotės. Mano nuomone, lietuvių jaunimo rinktinė buvo pasirengusi čempionatui“ – savo įspūdžiais po varžybų pasidalino Petras Paulius Kastanauskas. Klaipėdiečiai Ratmiras ir Raidas, lipę skirtinguose atrankos pogrupiuose, pasiekė atitinkamai vieną bei du bonus kybius – ir iškovojo 89-90 bei 98-99 vietas. Justas Urbanavičius, bandė įveikti pirmojo pogrupio trasas, deja pritrūkus šiek tiek sėkmės pasiekti tarpinius ir galutinius trasų taškus, sportininkas dalinosi 128-132 vieta bendroje įskaitoje. Justui tai buvo pirmosios IFSC varžybos, tad tikime, jog įgyjus daugiau patirties kitais metais jis į tarptautinę arena sugrįš su stipriu pasirodymu.

Petras Kastanauskas pusfinalių metu užtikrintai juda link top kybio

Youth B grupės lipimai

Išaušusi antroji diena buvo svarbiausia jauniausiems, Youth B (14-15 metų amžiaus) grupės boulderingo disciplinos sportininkams bei top 20 Youth A grupės sportininkų, patekusių į pusfinalius. Scala dream auklėtinei Aleksandrai Ščerbinai tai buvo pirmosios IFSC varžybos, tačiau vasaros treniruotės davė rezultatų ir ji atrankoje pasiekė 2 tarpinius finišus bei užėmė 75-76 vietą.

Nemažai taprtautinių varžybų patirties turintis klaipėdietis Modestas Klimavičius varžybose lipo užtikrintai ir įveikęs vieną trasą bei pasiekęs 2 bonus kybius džiaugėsi 47-48 vieta galutinėje įskaitoje. „Buvo įdomios varžybos. Nors ir jautėsi didžiulė konkurencija dalyvių skaičiumi, tačiau nebuvo spaudimo pasirodyti kuo geriau. Siekiau įgyti patirties bei pralipti viską kas įmanoma pagal dabartinį pasirengimą, tad džiaugiuosi savo rezultatais“ – savo pasirodymą pakomentavo Modestas. Deja, Geogrijui Koroliovui trasos metė nemenką iššūkį ir teko kovoti dėl kiekvieno tarpinio finišo pasiekimo. Sportininkas galutinėje įskaitoje liko 77-85 vietoje.

Junior grupė – iššūkis vyriausiems

Trečioji diena toliau tęsėsi boulderingo discplinos pasirodymais – vyriausiųjų Jurnior (18-19 amžiaus) grupės kvalifikacijos lipimais bei Youth A finalais. Juniors amžiaus grupės lipimo lygis itin aukštas: kai kurie šios grupės sportininkai jau yra suaugusiųjų pasaulio taurės prizininkai. Vyriausiųjų grupėje Lietuvą atstovavo KKSK-MSC sportininkai Semionas Kozliukas, Ilja Gaidukas bei Montis magia auklėtinis Joris Leipus. Šie sportininkai – daugiausia patirties turintys Lietuvos atletai, tad tikslas čempionate buvo pasiekti kuo geresnį rezultatą. Nors Semionas ir Ilja lipo skirtinguose atrankos pogrupiuose, jiems abiems pavyko atrasti dviejų trasų pralipimo būdus bei papildomai pasiekti tarpinių finišų. Tai lėmė, jog Semionas Kozliukas iškovojo 53-54, o Ilja 42-ąją vietas. „Pasaulio čempionatas – tai pagrindinis šių metų startas, jam pradėjome ruoštis nuo šių metų sausio mėnesio. Esu įsitikinęs, kad šiose varžybose Lietuvos rinktinė parodė tikrai garbingą rezultatą. Aš užėmiau 53 vietą iš 90 dalyvių ir esu patenkintas savo rezultatu. Man asmeniškai labai pasisiekė su trasų stiliumi: buvo gana daug šuoliukų, dydelių kybių ir techninių judesių“ – visos komandos pasirodymu čempionate džiaugėsi Semionas. Joris Leipus atrado vienos pirmosios trasos pralipimo būdą bei pasiekė tris bonus kybius ir iškovojo 69-70 vietą.

Semionas rengiasi atlikti šuolį antrojoje trasoje, o jo kolega Ilja apžiūri trasą prieš lipimą

Mūsų atletų pasirodymas tarptautinėje arenoje baigėsi, tačiau Pasaulio jaunimo čempionatas tęsiaisi net iki rugsėjo 10 dienos – toliau sportininkai geriaujųjų laipiotojų titulą bando iškovoti sudėtingumo, greituminio ir Olimpinio formato disciplinose.

Visus varžybų rezultatus galite atrasti čia, o varžybų pusfinalių ir finalų įrašus bei tiesiogines transliacijas stebėti tarptautinės laipiojimo sporto federacijos Youtube kanale.

Nuotraukos: Eddie Fowke (The Circuit Climbing) bei Tatjana Kochetkova.