Akademinis laipiojimo mūšis Europos universitetų laipiojimo čempionate

Lenkijoje, Katowico mieste, savaitgalį šurmuliavo sportininkai, besivaržantys  Europos universitetų laipiojimo čempionate. Šiais metais varžybose, boulderingo bei sudėtingo lipimo srityje, dalyvavo du Klaipėdos universiteto (KU) studentai – Ilja Frolov ir Šarūnas Paplauskas.

Lietuviškas tandemas boulderingo rungtyje

Abiems Lietuvos akademinio pasaulio atstovams tai pirmosios tarptautinės tokio aukšto lygio varžybos.  Mūsų sportininkai boulderingo problemas sprendė su dar beveik puse šimto kitų laipiotojų. Jiems pavyko  pasiekti 4 top kybius iš 8 galimų. Savo pasirodymu Š.Paplauskas iškovojo 20 vietą, o I.Frolov, atsilikdamas nuo kolegos tik vienu bonuso bandymu – 21 vietą.

„Varžybos man labai patiko: buvo daug stiprių dalyvių ir lygis buvo labai aukštas.  Trasos buvo labai logiškos, geros ir sunkios, dėkoju už tai trasų statytojams ir visiems, kurie ruošė varžybas“, – įspūdžiais dalinasi ką tik iš varžybų sugrįžęs I.Frolov.

Organizaciniam komitetui liaupsių negaili ir S.Paplauskas: „Boulderingo varžybose turėjome per tris valandas įveikti 8 trasas, tačiau kiekvieną trasą buvo galima bandyti užlipti tik 5 kartus. Trasos buvo sunkios, labai techniškos ir visos turėjo savo „kabliuką“.  Buvo keista matyti aukšto lygio sportininkus, kuriems nėra aišku, kaip reikia pralipti vieną ar kitą trasos vietą, nors jie ir turi labai daug patirties. Man visos trasos buvo aiškios, tačiau ne visur užteko fizinių jėgų padaryti vieną ar kitą judesį. Treneris Mikhailas mus puikiai paruošė techniškai. Dėl šios priežasties pavyko išvengti klaidų lipant trasas“.

Laipiotojus į varžybas lydėjo jų treneris iš „Scala Dream“ laipiojimo uolomis klubo Mikhailas Kochetkovas. Jis spėjo sudalyvauti „T-wall“ vykusiose boulderingo rungties varžybose, kur įveikęs visus konkurentus laimėjo pirmąją vietą.

T_wall_Katowic

Dar vienas išbandymas sudėtingumo rungtyje

Savo gebėjimus patikrinti sportininkai pasirinko ir sudėtingo lipimo rungtyje. Šioje užduotyje laipiotojai pateko į pusfinalius ir įveikę daugiau nei pusę konkurentų užėmė 18 (I. Frolov) ir 26 vietą (Š.Paplauskas).

„Kvalifikacijos metu turėjome užlipti dvi trasas. Trasos buvo labai sudėtingos tiek techniškai, tiek fiziškai. Neturiu daug patirties tokio pobūdžio laipiojime, nes Lietuvje nėra laipiojimo salių, kur būtų galima praktikuotis. Daug patirties įgyjau kelionėje prie Slovakijos uolų. Visą savaitę laipiojau su treneriu Mikhailu, per trumpą laiką jis mane daug ko išmokė. Ačiū jam už tai. Turbūt dėl šios priežasties pavyko patekti į sudėtingumo varžybų pusfinalį. Pusfinalyje turėjome įveikti vieną trasą. Trasa buvo sudėtinga, tačiau ne pati pirmoji jos dalis. Įsęgęs pirmąją atotampą keičiau rankas ant didelio kybio, smarkiai suklydau keisdamas rankas iš apačios, todėl nukritau. Reikėjo keisti iš viršaus, ten kybis „dirba“ geriau – trūko patirties. Buvau labai nusiminęs, kad nukritau trasos pradžioje. Žinau, kad galėjau užlipti bent pusę trasos, jeigu ne ta klaida. Po lipimo treneris Mikhailas ilgai kalbėjo su manimi, neleido nervintis dėl nesėkmės, nuramino ir nuteikė pozytyviai. Labai dėkoju jam už tai“ – įspūdžiais dalinasi Š.Paplauskas.

Pradėta ruoštis iš anksto

Čempionatui ruoštis pradėta iš anksto, vos tik pasibaigus pavasariniam varžybų ciklui Lietuvoje.

„Pasiruošimas varyboms prasidėjo iš karto po trečio „Kaborių“ taurės etapo. Svarbesnių varžybų nenusimatė, todėl buvo galima visą dėmesį skirti Europos studentų čempionatui. Treneris Mikhailas sudarė kelis mezociklus, kurių metų didžiausias dėmesys buvo skiriamas technikos tobulinimui ir jėgos ugdymui. Visas pasiruošimas vyko „Scala Dream“ laipiojimo klube. Tiesa turėjome savaitės išvyką prie Slovakijos uolų, kur su treneriu tobulinom sudėtingumo lipimo techniką bei taktiką. Po treniruočių uolose įgavau daug patirties, kuri pravertė varžybose. Viso pasiruošimo metu jautėsi didžiulis „Scala Dream“ komandos palaikymas. Esu dėkingas jiems už tai“, – apie struktūruotą treniruočių sistemą pasakoja Š.Paplauskas.

Didžiausia pagalba – iš klubo

Lenkijoje čempionate dalyvavusių sportininkų nuomone, didžiausia spraga tapo finansinis aspektas. Po ilgų administracinių procedūrų idealaus rezultato šiais metais pasiekti vis tiek nepavyko, tačiau Klaipėdos „Scala Dream“ laipiojimo uolomis klubo ištiesta pagalbos ranka padėjo jauniesiems sportininkams išspręsti ir šią problemą.

„Tikrai džiaugiuosi ten sudalyvavęs, tačiau apmaudu dėl finansinio aspekto. Nors čempionatas ir universitetų, bet visas išlaidas teko padengti patiems, tad jeigu ne „Scala Dream“ laipiojimo uolomis klubo pagalba į čempionatą nebūtume nuvažiavę“, – pasakoja I.Frolov.

Kolegai pritariantis Š.Paplauskas labiausiai vertina klubo indėlį – finansinį ir skatinamąjį.

„Mintis dalyvauti Europos studentų čempionate kilo treneriui Mikhailui  Kochetkovui. Didesnių svarstymų dalyvauti ar nedalyvauti varžybose nebuvo – norėjau nuvykti į tokio aukšto lygio varžybas. Registracijos į varžybas procedūros ėmėmės  dar balandžio mėnesį. Viskas turėjo vykti per universiteto administraciją – skubėjome užsiregistruoti, nes administracijos darbuotojai vasarą atostogauja. Sunku nebuvo, tačiau prireikė daugybės skambučių. Tikėjomės, kad Klaipėdos universitetas skirs finansavimą varžybų išlaidoms padengti, tačiau universiteto administracija pasakė jog metinis biudžetas yra paskirstytas ir jie negali mūsų paremti. Todėl varžybų startinį mokestį turėjome mokėti iš savų lėšų. Esu dėkingas „ScalaDream“ laipiojimo klubui, kuris padengė visas išlaidas“,-sako sportininkas.

Čempionato įgyvendinimas – asociacijų dėka

Čempionatą organizavo Tarptautinė laipiojimo sporto asociacija (IFSC), Europos universitetų sporto asociacija (EUSA), Lenkijos universitetų sporto asociacija, Lenkijos alpinizmo asociacija. Penkias dienas trukusiame čempionate buvo siekiama skatinti studentų profesionalų sportą bei aktyvų gyvenimo būdą. Varžybose savo jėgas išbandyti galėjo sportininkai, kurie mokosi bet kuriame senojo žemyno universitete. Varžybos vykdomos trijose IFSC patvirtintose disciplinose: greituminio lipimo, boulderingo bei sudėtingumo. Sportininkams reikėjo išsirinkti bent dvi disciplinas, kuriose norėtų pademonstruoti savo sugebėjimus.

„Visos varžybos buvo suorganizuotos labai profesionaliai – pradedant nuo apgyvendinimo, maitinimo bei  transporto, kuris vežė į varžybas ir parvežė atgal į viešbutį, baigiant puikiu trasų pastatymu. Galiausiai, iš varžybų visi grįžome laimingi ir patenkinti. Lauksime naujų startų ir naujų varžybų“, – entuziastingai atsiliepė S.Paplauskas.

Naujausi lietuvių pasirodymai IFSC Pausalio taurės boulderingo disciplinoje jau šią savaitę.